Fundacja Aleja Gwiazd Sportu - Władysławowo

Paweł Zagumny

15.07.2019
Edycja 2019 >>

Paweł Zagumny Paweł Zagumny (ur. 18 października 1977 w Jaśle) – siatkarz, rozgrywający reprezentacji Polski dla której rozegrał 427 meczów. Mistrz i wicemistrz świata, mistrz Europy, zwycięzca Ligi Światowej. Jedyny z polskich siatkarzy, który wystąpił na czterech Igrzyskach Olimpijskich.

Wychowanek MKS MDK Warszawa, potem zawodnik AZS Politechnika Warszawska. Profesjonalną karierę rozpoczął w 1995 roku w Czarnych Radom, skąd po dwóch sezonach przeszedł do Morza Szczecin. W 2000 roku Zagumny wyjechał do Włoch, by przez trzy lata reprezentować barwy pierwszoligowego Edilbasso Padwa. Lata 2003–2009 to okres spędzony na grze w AZS Olsztyn. Rok później znów wyjechał za granicę reprezentując barwy greckiego Panathinaikosu Ateny. Od 2010 był graczem ZAKSY Kędzierzyn-Koźle. Od sezonu 2015/2016 został zawodnikiem AZS Politechnika Warszawska.

Jest jedynym polskim siatkarzem który grał na czterech turniejach olimpijskich (1996, 2004, 2008 i 2012). Na mistrzostwach świata 2006 wywalczył z reprezentacją srebrny medal, a ponadto otrzymał tytuł najlepszego rozgrywającego imprezy. Trzy lata później na mistrzostwach Europy zdobył z reprezentacją tytuł mistrza Europy i otrzymał tytuł najlepszego rozgrywającego imprezy. Zdobył też srebrny medal podczas Pucharu Świata 2011 i złoty medal Ligi Światowej 2012. Na mistrzostwach świata 2014 zdobył z reprezentacją tytuł mistrza świata, pierwszy od 40 lat w polskiej siatkówce. Po tym turnieju ogłosił zakończenie występów w reprezentacji Polski w której występował 20 lat. 11 września 2016 roku w katowickim Spodku podczas towarzyskiego Meczu Gwiazd (Gwiazdy Polskiej Siatkówki kontra Gwiazdy Światowej Siatkówki) odbyło się uroczyste zakończenie kariery reprezentacyjnej Pawła Zagumnego.

Przygodę z reprezentacją rozpoczął w 1993 roku. W 1996 roku sięgnął po swoje pierwsze trofea na arenie międzynarodowej. Z kadrą narodową wywalczył mistrzostwo Europy w kategorii juniorów, rozgrywanych w Izraelu. W tym samym roku otrzymał pierwsze powołanie do seniorskiej reprezentacji Polski, której trenerem był Wiktor Krebok. Zadebiutował na turnieju w Patras przed olimpiadą w Atlancie. Znalazł się w kadrze olimpijskiej, w której zazwyczaj pełnił funkcję gracza rezerwowego. Polska reprezentacja igrzyska zakończyła na fazie grupowej, gdzie zdołała ugrać jednego seta.

Rok później na Mistrzostwach Świata juniorów w Bahrajnie z drużyną „biało-czerwonych” wywalczył złoty medal. W meczu finałowym Polacy odnieśli zwycięstwo nad Brazylią.

W 1998 roku otrzymał powołanie do rozgrywek Ligi Światowej. Była to pierwsza edycja tej imprezy, w której uczestniczyła reprezentacja Polski. Jej rywalami byli Brazylijczycy, Rosjanie oraz Jugosłowianie. Polska odniosła 3 zwycięstwa i zanotowała 9 porażek. W tym roku zadebiutował również na Mistrzostwach Świata, które odbyły się w Japonii. Ta impreza ponownie zakończyła się klęską Polaków, którzy wygrali tylko jeden mecz w turnieju, z Iranem, i zakończyli turniej na 17 miejscu.

W 1999 roku po raz kolejny wystąpił w Lidze Światowej. Polakom ponownie nie udało się odegrać znaczącej roli w tym turnieju. Ukończyli fazę grupową z bilansem 5 zwycięstw (4 nad Australią oraz 1 nad Włochami) i 7 porażek. Rozgrywki ukończyli na trzecim miejscu w grupie.

W 2001 roku Polacy po raz pierwszy zagrali w finale Ligi Światowej, ponieważ odbył się on w katowickim Spodku. Jednakże najpierw rozegrali 12 meczów w grupie, a ich przeciwnikami byli Rosjanie, Grecy i Wenezuelczycy. Odnieśli w niej siedem zwycięstw, trzykrotnie pokonując Wenezuelę i Grecję, wygrali także jeden mecz z Rosjanami. Ostatecznie zajęli 2. miejsce w swojej grupie i zakwalifikowali się do finału. Zagumny jednak nie wystąpił w Katowicach, gdyż ówczesny trener reprezentacji, Ryszard Bosek, uznał, że nie jest on jeszcze w optymalnej formie po kontuzji. Polacy zajęli w tym turnieju 7. miejsce, wygrywając w finale zaledwie jedno spotkanie (3:2 z Francją). Następną wielką imprezą w tym roku były Mistrzostwa Europy w Ostrawie. Na ten turniej Paweł Zagumny otrzymał powołanie. W pierwszej rundzie reprezentacja Polski zmierzyła się z Niemcami, Jugosłowianami, Włochami, Francją i Węgrami. Polacy wygrali trzy mecze, lecz nie zakwalifikowali się do półfinałów. Ostatecznie zajęli 5. miejsce, pokonując w ostatnim meczu Bułgarów 3:2. W Lidze Światowej 2002 rywalami Polaków byli Brazylijczycy, Portugalczycy oraz Argentyńczycy. Polska reprezentacja rozpoczęła te rozgrywki od porażki z Portugalią 2:3. Po czterech spotkaniach mieli na koncie zaledwie jedno zwycięstwo. Jednak we wszystkich następnych spotkaniach Polacy odnieśli 7 zwycięstw, przegrywając zaledwie jedno spotkanie z Brazylią. Polacy awansowali do finału, który został rozegrany w Belo Horizonte. Zagumny występował wtedy w „pierwszej szóstce” reprezentacji Polski. Turniej finałowy Polacy zaczęli od porażki 0:3 z Jugosławią. Następnie przegrali również z Włochami 1:3. Wygrali jednak ostatnie spotkanie z Francją 3:0, zajmując ostatecznie piąte miejsce w całym turnieju. Po Lidze Światowej odbyły się Mistrzostwa Świata w Argentynie. Zagumny na nich nie wystąpił, gdyż przed rozpoczęciem mistrzostw doznał kontuzji. Polacy zajęli na nich 9. miejsce.

W Lidze Światowej 2002 rywalami Polaków byli Brazylijczycy, Portugalczycy oraz Argentyńczycy. Polska reprezentacja rozpoczęła te rozgrywki od porażki z Portugalią 2:3. Po czterech spotkaniach mieli na koncie zaledwie jedno zwycięstwo. Jednak we wszystkich następnych spotkaniach Polacy odnieśli 7 zwycięstw, przegrywając zaledwie jedno spotkanie z Brazylią. Polacy awansowali do finału, który został rozegrany w Belo Horizonte. Zagumny występował wtedy w „pierwszej szóstce” reprezentacji Polski. Turniej finałowy Polacy zaczęli od porażki 0:3 z Jugosławią. Następnie przegrali również z Włochami 1:3. Wygrali jednak ostatnie spotkanie z Francją 3:0, zajmując ostatecznie piąte miejsce w całym turnieju. Po Lidze Światowej odbyły się Mistrzostwa Świata w Argentynie. Zagumny na nich nie wystąpił, gdyż przed rozpoczęciem mistrzostw doznał kontuzji. Polacy zajęli na nich 9. miejsce.

Rok 2003 Polacy rozpoczęli ponownie od rozgrywek Ligi Światowej. Ich rywalami byli Hiszpanie, Wenezuelczycy i Rosjanie. Polacy rozpoczęli turniej od dwóch porażek 2:3 z Hiszpanią, a rozgrywki zakończyli z bilansem sześciu zwycięstw i sześciu porażek. Nie zdołali się zakwalifikować do finału. Po występach w Lidze Światowej Zagumny pojechał z reprezentacją na Mistrzostwa Europy, które rozgrywane były w Lipsku. W grupie Polacy zmierzyli się z Serbią i Czarnogórą, Francją, Rosją, Holandią, Bułgarią i Grecją. Wygrali w niej dwa mecze (z Grecją oraz Serbią i Czarnogórą), zajmując 4. miejsce w grupie. Ostatecznie Polacy mistrzostwa ukończyli na piątym miejscu, w ostatnim meczu pokonując Holendrów 3:0. Zagumny zajął czwartą pozycję w klasyfikacji najlepszych rozgrywających imprezy.

W styczniu 2004 roku Polacy brali udział w turnieju kwalifikacyjnym do Igrzysk Olimpijskich w Atenach. Turniej rozgrywany był w Lipsku. Oprócz reprezentacji Polski, w tej grupie znaleźli się Niemcy, Bułgarzy i Rosjanie. Zagumny znalazł się w kadrze na ten turniej. Polacy zdołali wygrać tylko spotkanie z gospodarzami, ostatecznie zajmując ostatnie, czwarte miejsce w grupie i nie kwalifikując się do Igrzysk Olimpijskich. W maju Zagumny wraz z reprezentacją wystąpił w kolejnym turnieju kwalifikacyjnym do Igrzysk Olimpijskich, rozegranym w Porto. Zmierzyli się tam z Portugalią, Wenezuelą i Kazachstanem. Wygrali wszystkie mecze i zakwalifikowali się na igrzyska olimpijskie. Po tym turnieju Polacy po raz kolejny uczestniczyli w Lidze Światowej. Ich przeciwnikami byli Francuzi, Bułgarzy i Japończycy. Reprezentacja Polski rozpoczęła rozgrywki od dwóch zwycięstw w Japonii. W dalszej fazie turnieju grali już znacznie gorzej, przegrywając po trzy mecze z Francuzami i Bułgarami. Fazę grupową zakończyli na trzecim miejscu, wyprzedzając jedynie Japończyków. Niecały miesiąc po zakończeniu Ligi Światowej rozpoczęły się Igrzyska Olimpijskie w Atenach. Dla Zagumnego była to druga olimpiada w życiu. W grupie Polacy rywalizowali z Serbią i Czarnogórą, Francją, Grecją, Argentyną i Tunezją. Odnieśli w niej trzy zwycięstwa i zajmując 4.miejsce w grupie awansowali do ćwierćfinału, w którym przegrali z Brazylią 0:3. Na tym turnieju Zagumny pełnił tylko rolę zmiennika, gdyż nie zdołał dojść do pełni formy po kontuzji.

Pierwszą imprezą dla reprezentacji Polski w 2005 roku była ponownie Liga Światowa. Rywalami Polaków byli Serbia i Czarnogóra, Grecja oraz Argentyna. Na inaugurację Polacy dwukrotnie pokonali u siebie Argentynę. W następnych meczach prezentowali się równie dobrze i fazę grupową zakończyli z bilansem dziewięciu zwycięstw i trzech porażek, awansując do turnieju finałowego. Rozegrany on został w Belgradzie. W pierwszym meczu Polacy pokonali Kubę 3:2. W półfinale ulegli Serbii i Czarnogórze 2:3. W meczu o 3.miejsce nie sprostali Kubańczykom i ostatecznie zajęli czwarte miejsce w całym turnieju. We wrześniu tego roku Polacy brali udział w Mistrzostwach Europy. Zagumny nie pojechał na tę imprezę, gdyż kilkanaście dni przed mistrzostwami doznał poważnej kontuzji. Reprezentacja Polski zajęła tam piąte miejsce.

Rok 2006 Polacy ponownie rozpoczęli od rozgrywek Ligi Światowej. Grupowymi rywalami polskiej reprezentacji byli Serbia i Czarnogóra, USA oraz Japonia. Reprezentacja Polski rozpoczęła turniej od dwóch zwycięstw nad USA. Następnie trzykrotnie przegrali z Serbią i Czarnogórą. Następne siedem meczów zakończyło się wygranymi Polaków, którzy zakończyli fazę grupową z bilansem dziewięciu zwycięstw i trzech porażek. Zajęli jednak 2. miejsce w grupie i nie zakwalifikowali się do Final Six w Moskwie. W dniach 17 listopada – 3 grudnia reprezentacja Polski wystąpiła na Mistrzostwach Świata w Japonii. W pierwszej rundzie rywalami Polaków byli Japończycy, Chińczycy, Argentyńczycy, Portorykańczycy oraz Egipcjanie. Wszystkie mecze zakończyły się wygraną reprezentacji Polski 3:0 i awansem do drugiej rundy. Tam Polacy spotkali się z Tunezją, Kanadą, Rosją i Serbią i Czarnogórą. Polacy zwyciężyli we wszystkich czterech spotkaniach, pokonując Tunezję, Kanadę oraz Serbię i Czarnogórę 3:0, a Rosjan 3:2. Drugą rundę ukończyli na pierwszym miejscu w grupie i zakwalifikowali się do półfinału. W nim zmierzyli się z Bułgarami. Spotkanie zakończyło się zwycięstwem reprezentacji Polski 3:1. W finale spotkali się z Brazylią. Polacy przegrali 0:3, zajmując 2. miejsce w całym turnieju. Paweł Zagumny otrzymał nagrodę dla najlepszego rozgrywającego imprezy. Wystąpił we wszystkich meczach na tym turnieju i zdobył łącznie 25 punktów.

W 2007 roku rywalami Polaków w Lidze Światowej byli Bułgarzy, Chińczycy oraz Argentyńczycy. Wszystkie 12 spotkań fazy interkontynentalnej zakończyło się zwycięstwami reprezentacji Polski. Zagumny wystąpił w dziesięciu meczach, gdyż nie pojechał na dwa wyjazdowe spotkania do Argentyny. Turniej Final Six rozegrany został w dniach 11-15 lipca w katowickim Spodku. Dwa pierwsze mecze zakończyły się sukcesem Polaków, którzy pokonali 3:2 Francję i 3:0 USA. W półfinale ulegli 1:3 Brazylii. Podobnie było w meczu o 3.miejsce z USA. Turniej ukończyli na czwartym miejscu. Zagumny wystąpił we wszystkich spotkaniach, dodatkowo otrzymał nagrodę dla najlepszego rozgrywającego Final Six 2007. We wrześniu wraz z reprezentacją wystąpił na Mistrzostwach Europy w Moskwie. W pierwszej rundzie Polacy zmierzyli się z Belgią, Turcją i Rosją. Wygrali tylko jedno spotkanie (z Turcją), lecz zakwalifikowali się do następnej rundy. W niej trafili na Finlandię, Bułgarię i Włochy. Przegrali wszystkie spotkania i ukończyli mistrzostwa na 11. miejscu. Zagumny ponownie wystąpił we wszystkich spotkaniach tej imprezy. W dniach 28 listopada – 2 grudnia polscy siatkarze wystąpili w preeliminacyjnym turnieju do Igrzysk Olimpijskich w Pekinie. W pierwszej rundzie zmierzyli się z Danią i Belgią. Oba mecze wygrali 3:0. W półfinale pokonali Węgrów 3:1, natomiast w finale zwyciężyli Finów 3:0, kwalifikując się do turnieju kwalifikacyjnego w Izmirze. Paweł Zagumny nie wystąpił jedynie w finałowym spotkaniu z Finlandią.

W styczniu 2008 roku wraz z reprezentacją Polski wystąpił w kontynentalnym turnieju kwalifikacyjnym do Igrzysk Olimpijskich w Pekinie. Rywalami Polaków w fazie grupowej byli Hiszpanie, Włosi oraz Holendrzy. Zagumny wystąpił we wszystkich spotkaniach, jednakże polska reprezentacja wygrała tylko jedno z nich (3:0 z Włochami) i nie zakwalifikowała się do półfinału.

Później Zagumny na przełomie maja i czerwca z reprezentacją wystąpił w światowym turnieju kwalifikacyjnym do Igrzysk Olimpijskich w Pekinie. Rywalami byli Portugalczycy, Portorykańczycy i Indonezyjczycy. Polscy siatkarze wygrali wszystkie mecze bez straty seta i zapewnili sobie udział w igrzyskach.

Znalazł się również w składzie na Ligę Światową 2008. Polacy wygrali swoją grupę i awansowali do turnieju finałowego w Rio de Janeiro. Tam Polacy przegrali dwa mecze w swojej grupie ze Stanami Zjednoczonymi 2:3 i z Serbią 0:3 i nie awansowała do półfinału.

Dwa tygodnie po zakończeniu Ligi Światowej rozpoczęły się Igrzyska Olimpijskie w Pekinie. Dla Zagumnego były to już trzecie w karierze igrzyska. W pierwszym meczu grupowym Polacy wygrali z Niemcami 3:0, potem również tym samym stosunkiem wygrali z Egiptem, w trzecim meczu pokonali Serbów 3:1, w czwartym spotkaniu przegrali z Brazylijczykami 0:3, w ostatnim meczu grupowym wygrali z Rosjanami 3:2 i z trzeciego miejsca w swojej grupie awansowali do ćwierćfinału gdzie przegrali z Włochami 2:3.

We wrześniu 2009 roku wraz z reprezentacją Polski wystąpił w Mistrzostwach Europy w Turcji. Polska drużyna wygrała wszystkie mecze, zdobywając tytuł Mistrza Europy. Paweł Zagumny był podstawowym rozgrywającym we wszystkich meczach turnieju rozegranych przez reprezentację Polski i został wybrany najlepszym rozgrywającym ME. Podczas wręczania medali na zakończeniu imprezy dokonał miłego gestu. Ubrał się w koszulkę Sebastiana Świderskiego, który z powodu ciężkiej kontuzji nie mógł uczestniczyć w ME.

W 2010 roku kluczową imprezą były mistrzostwa świata. Do Włoch pojechał jako pierwszy rozgrywający. Niestety reprezentacja prowadzona przez argentyńskiego szkoleniowca Daniela Castellaniego przegrała dwa mecze w drugiej rundzie fazy grupowej (0:3 z Brazylią; 0:3 z Bułgarią) i odpadła z MŚ.

Po porażce na mistrzostwach świata Paweł Zagumny zrobił sobie przerwę. W 2011 roku odmówił gry w Lidze Światowej, więc nie został powołany do reprezentacji także na mistrzostwa Europy. Wszystko odbyło się w porozumieniu z trenerem Anastasim. Wrócił do kadry na Puchar Świata, w którym reprezentacja Polski walczyła o zakwalifikowanie się do Igrzysk Olimpijskich 2012. Polska wygrała 8 z 11 meczów (przegrała 2:3 z Iranem, 2:3 z Brazylią i 2:3 z Rosją) i zdobyła srebrny medal oraz kwalifikację olimpijską.

W 2012 roku podczas Final Six Ligi Światowej 2012 reprezentacja Polski wygrała wszystkie mecze podczas finałów w Sofii. 8 lipca 2012 roku Polska wygrała finał ze Stanami Zjednoczonymi 3:0 i zdobyła złoty medal LŚ.

Trzy tygodnie po zwycięskiej dla reprezentacji Polski Ligi Światowej rozpoczęły się Igrzyska Olimpijskie w Londynie. Zagumny pojechał na igrzyska już po raz czwarty w swojej karierze. Tym samym przeszedł do historii polskiej siatkówki jako pierwszy zawodnik który czterokrotnie uczestniczył w igrzyskach olimpijskich. Polscy siatkarze jechali jako jedni z faworytów (obok, Brazylii, Rosji, Włoch, Amerykanów) do złota. Niestety reprezentacja prowadzona przez Andreę Anastasiego odpadła już w ćwierćfinale przegrywając z przyszłymi mistrzami olimpijskimi Rosją 0:3. Wcześniej w fazie grupowej, w której Polacy zajęli drugie miejsce, wygrali z Włochami 3:1, przegrali z Bułgarią 1:3, wygrali z Argentyną i Wielką Brytanią 3:0 oraz przegrali z Australią 1:3.

W 2013 roku nie wystąpił w reprezentacji, gdyż nie powołał go Andrea Anastasi na ten sezon reprezentacyjny. Do kadry powrócił w 2014 roku kiedy nowym trenerem został Stéphane Antiga, który powołał Zagumnego do kadry. Otrzymał powołanie na Ligę Światową (jednak w żadnym meczu nie znalazł się w kadrze meczowej) i na mistrzostwa świata w Polsce. 21 września 2014, wraz z reprezentacją Polski, wywalczył złoty medal Mistrzostw Świata 2014. Tego samego dnia ogłosił zakończenie kariery reprezentacyjnej. W latach 1996–2014 zagrał w niej 427 meczów.

Źródło: wikipedia

Powrót